SSS

Yabancı sesleriniz Türkiye’de mi yoksa yurtdışında mı yaşıyor?

Yabancı dil seslendirme projelerinde çalıştığımız sanatçıları çoğunlukla Türkiye’de yaşayan seslendirme sanatçılarından seçiyoruz ya da yurtdışında anlaşmalı olduğumuz profesyonel ajansların ses bankasında yer alan meşhur seslerle çalışıyoruz. Türkiye’de çalıştığımız sanatçıların hepsi yerli sanatçılardan oluşmuyor. Burada ikamet eden, seslendirme & dublaj ile uğraşan yabancı kökenli birçok sanatçımız var. Bizler de GDC olarak o sanatçılara ulaşıp, ses bankamıza dahil ederek yabancı dil projelerinize hızlı çözümler sunabilme imkanı buluyoruz. Yabancı kökenli seslendirmenlerin haricinde yerli, ancak uzun seneler yurt dışı tecrübesi edinmelerinden dolayı konuştukları dile ana dil seviyesinde hakim olan sanatçılarla da çalışmaktayız.


Projem için doğru sesi nasıl bulurum?

Projenizi en ince detayına kadar değerlendirerek ve sizden aldığımız bilgiler doğrultusunda metninize ve filminize göre en uygun sesi bulmanız için sizi stüdyolarımızda ağırlıyor ve sanatçılarımızın demolarını birlikte dinliyoruz. Verdiğiniz bilgiler ve bizim de bu sektördeki birikimimiz doğrultusunda, zengin ve profesyonel kadromuzdan en uygun sanatçımızı sizinle birlikte seçiyoruz ve kaydını birlikte alıyoruz.


Bir seslendirme kaç gün sürüyor?

Seslendirmenin süresi, metin ve videonuzun uzunluğuna ve türüne (senkron olup olmayışına, düz anlatım olup olmamasına, vb) göre değişiklik gösterir. Bazen bir reklam seslendirmesi 1 saat sürerken, başka bir reklam seslendirmesi 4 saat sürebilir. Veya projeniz senkron gerektiren bir animasyon veya film ise bu süre daha da uzar.


Dublaj ücretlendirmesi neye göre değişir?

Ücretlendirme projenizin türüne, hangi mecralarda, ne kadar süreliğine, ve ne sıklıkla yayınlanacağına göre değişiklik gösterir.


Cast yaparken neye dikkat ediyorsunuz?

Cast yaparken seslendirmesini yapacağınız konuşmacının cinsiyetine, yaşına, ses rengine, canlandırdığı karakterin oyunlu yani ekstra efor gerektirip gerektirmediğine bakarız. Her konuşmacı, hareketli oyunculuğuyla tanınan Jim Carey'yi seslendiremeyeceği gibi, bazı filmlerinde düz bir oyunculuk sergileyen Billy Burke'u de seslendiremez.


Herkes seslendirme yapabilir mi?

Hayır, herkes seslendirme yapamaz. Bunun için eğitim ve tecrübe şarttır.